środa, 15 października 2014

 

pool danceArtystyczny taniec na rurze

Taniec na rurze wielu osobom źle się kojarzy. Kojarzy się przede wszystkim z pokazami striptizerek w klubach nocnych. Jednak, obecnie jest to dyscyplina sportowa, która nie ma nic wspólnego z rozbieraniem się i epatowaniem seksualnością.

Historia pool dance

Pool dance swoje korzenie miał w odległych rytuałach plemiennych. Wykonywało się wtedy tańce wokół drewnianych pali. Pool dance, z którym obecnie mamy do czynienia, swoje korzenie miał w Ameryce w 1920 roku. Wtedy to właśnie wędrowni tancerze zaczęli wykorzystywać słupki od namiotów jako rekwizyty w swoich przedstawieniach. Pokazy odbywały się na różnego rodzaju festynach. To już właśnie wtedy wędrowne kobiety zakładały piękne stroje i pokazywały swoje wdzięki.

Lata 50 to czas kiedy pool dance przenosi się do barów. Jest to zdecydowanie najgorszy okres w historii tego tańca ze względu na dość jednoznaczne skojarzenia z tą dyscypliną. A więc przede wszystkim epatowanie erotyzmem i seksualnością. Dopiero w latach 80 dostrzeżono, ze w pool dance tkwi potencjał i może to mieć wymiar artystyczny. Jednak wciąż nie była to dyscyplina, która mogłaby się dobrze kojarzyć. Nie pomogło również przeniesienia tańca na rurze do nocnych klubów. 


Lata 90 XX wieku są zdecydowanie najbardziej przełomowe dla pool dance. Zaczął on był kojarzony z czymś bardziej artystycznym. Odchodzono powoli od skojarzeń związanych z wulgarnym tańcem jaki prezentowały striptizerki. W tym okresie powstało również bardzo dużo szkół tańca oferujących pool dance. Obecnie, taniec ten traktowany jest jako forma fitness, dzięki której można ładnie wyrzeźbić swoje ciało. Włączane są do pool dance elementy artystyczne i akrobatyczne. Obecnie, odbywa się bardzo dużo konkursów, które mają na celu wyłowienie najlepszej tancerki artystycznej pool dance. Bardzo często pool dance pojawia się w wielkich widowiskach scenicznych oraz w cyrku i kabarecie, ponieważ robi bardzo duże wrażenie, jeśli występuje w formie w pełni artystycznej. Zdecydowanie więc warto taką formą tańca się zainteresować.

0 komentarze:

Prześlij komentarz