czwartek, 21 listopada 2013


Efekt JO-JO

Nawet nie podejrzewamy ile z nas padło ofiarą efektu jo-jo. Odchudzamy się przy najrówniejszych okazjach, przed wakacjami żeby dobrze wyglądać na plaży, przed weselami, sylwestrami itp. Zapominamy o tym żeby po odchudzaniu nadal utrzymywać prawidłową dietę i styl życia, niestety  na wakacjach lubi pojeść regionalnych potraw i jest to dla nas czas „urlopu” od diet itp., po weselu albo sylwestrze na którym chcieliśmy wyglądać super wracamy do sposobu jedzenia sprzed odchudzania. Takie zachowania prowadzą nieuchronnie do nagłego przybrania na wadze, często większego niż sprzed odchudzania. Taki stan rzeczy nazywamy efektem jo-jo. Szczególnie często efekt ten dotyczy osób z dużą nadwagą i otyłością, które w krótkim czasie utraciły znaczną liczbę nadprogramowych kilogramów. 


Powrót do złego sposobu odżywiania jest najczęstszą przyczyną ponownego tycia. Osiągniecie wymarzonej wagi nie może stanowić końca odchudzania, wtedy się zaczyna dopiero okres utrzymania danej wagi. Jeśli znudziła nam się dieta która do tej pory stosowaliśmy należy ją zmienić na jakąś inna lecz równie pożyteczna dla organizmu. Musimy się nauczyć racjonalnego żywienia nawet sam Krzysztof Jbisz mówi o jedzeniu małych 5 posiłków dziennie, co nie uczyniło go jak widać otyłym ;)
Niestety słodycze i słodkie napoje nie mogą zagościć na stałe w naszym menu. Jednakże od czasu do czasu zjeść coś na słodko nie zaszkodzi, a nawet poprawi humor :) Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Warto pamiętać ze po skończonej diecie należy jeszcze raz przeliczyć ilość spożywanych kalorii w stosunku do naszej nowej wagi, jest to uzasadnione tym iż podczas diety dostarczamy mniej kalorii w stosunku do swojej wagi aby organizm czerpał energie z odłożonych pokładów tłuszczu. Warto wspomnieć, że podczas diety ilość komórek tłuszczowych nie zmienia się, zmniejsza się za to ich objętość. Warto wspomóc organizm suplementami diety które uzupełnią potrzebne składniki i minerały do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz wspomogą spalanie zbędnych tłuszczów w organizmie.


Wszelkie głodówki czy monodiety są stanowczo zabronione.
Ilość kalorii jakich dostarczamy organizmowi jest wtedy zdecydowanie za małą co ma ogromny wpływa na nasze zdrowie, odbija się to też na cerze, włosach oraz paznokciach o kiepskim samopoczuciu nie wspominając. To właśnie takie postępowanie jest głównym sprzymierzeńcem efektu jo-jo. Krótkie rygorystyczne diety również nic nie dają gdyż tracimy z organizmu głównie wodę, co po powrocie do normalnego żywienia szybko zostaje uzupełnione i wracamy do poprzedniej wagi.

Prawdziwa i skuteczne dieta powinna trwać całe życie, w zasadzie jest to totalna zmiana odżywiania. Tylko wtedy uzyskamy mniejszą wagę i wreszcie odzyskamy kontrolę nad swoim organizmem. Każda dieta bardzo powoli przyzwyczają organizm do zmian w ilości przyjmowanych kalorii, na końcu przywracając odpowiednią ilość ich przyjmowania w stosunku do wagi ciała. Należy pamiętać że gwałtowne zmiany odbiją się negatywnym echem na naszej wadze.  Im dłużej trwa dieta i wolniej chudniemy tym mniejsze jest prawdopodobieństwo  efektu jo-jo. Stosowanie suplementów diety dodatkowo może ochronić nas przed efektem jo-jo i niepotrzebnym kilogramom.
Optymalne odchudzanie powinno wynosić ok 1 kg miesięcznie , większy spadek wagi do większe prawdopodobieństwo efektu jo-jo. Należy też dietę uzupełniać o ćwiczenia oraz suplementację. Taki zestaw daję nam największą gwarancję przed wróceniem do starej wagi i efektu jo-jo.

1 komentarze:

  1. Mi udało się uniknąć efektu jo-jo. Zmieniłam trwale swój typ życia, zwłaszcza aspekt dotyczący jedzenia, posiłków. Choć raz na 2-3 miesiące pozwolę sobie na coś niezdrowego.
    Zapraszam na blog o odchudzaniu: srodkiodchudzajace.com.pl

    OdpowiedzUsuń